Wednesday, November 8, 2017

لغو عضویت سپنتا نیکنام فقط نظر فقهای شورای نگهبان بوده است


کلمه – گروه خبر: یکی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان اعلام کرد که لغو عضویت سپنتا نیک نام منتخب مردم شورای شهر یزد با نظر فقهای شورای نگهبان صورت گرفته است. نجات الله ابراهیمیان در گفت و گو با اعتماد در پاسخ به این سوال که آیا همه اعضای شورای نگهبان با لغو عضویت سپنتا نیکنام موافق بوده‌اند؟ گفت: فقط آقایان فقها در این‌باره حق اظهار نظر داشتند. حقوقدان‌ها طبق قانون اساسی درباره مسائل شرعی مداخله‌ای ندارند.
وی افزود: بنابراین آقایان فقها در جلسه‌ای این موضوع را بررسی و طبق آنچه گفته شده آقایان فقها به اتفاق آرا این تصمیم را گرفته‌اند. من یادم نمی‌آید که در آن جلسه حضور داشته باشم.
ابراهیمیان درباره اینکه آیا تاکنون اعضای حقوقدان با توجه به نظرات عمومی جامعه تلاش کرده‌اند با فقها در این باره رایزنی و گفت‌وگو کنند، اظهارکرد: جلسه‌ای درباره این موضوع نداشته‌ایم که بخواهیم رایزنی کنیم.
وی همچنین درباره تصمیم مجلس برای اصلاح قانون انتخابات با توجه به حق اقلیت‌های مذهبی گفت: باید دید که اگر این پیشنهاد با این نظر فقهی مطابق بود مشکلی پیش نمی‌آید و اگر مخالف بود در نتیجه به مجمع تشخیص ارجاع می شود. بهرحال باید گفت همیشه در مواردی که ابهام وجود دارد، قانون‌گذاری راه خیلی خوبی است.
نخستین بار نیست که فقهای شورای نگهبان نظر خود را بر منتخبین مردم تحمیل می‌کنند. پیش از این در جریان انتخابات مجلس در اسفند ۹۴ چنین بدعتی از سوی فقهای شورای نگهبان صورت گرفت.
پس از آنکه مینو خالفی از سوی مردم اصفهان به عنوان نماینده مجلس انتخاب شد، اعضای شورای نگهبان به استناد عکس‌هایی که پس از تایید صلاحیت و رای گیری در اختیار آنان گذاشته شده بود، صلاحیت او را رد کردند. این اقدام شورای نگهبان با اعتراض گسترده‌ی فعالان سیاسی و بعضی از نمایندگان مجلس مواجه شد. علی مطهری این اقدام شورای نگهبان را غیر قانونی خواند و اعلام کرد می‌تواند ادعاهای مطرح شده در خصوص مینو خالقی را در روز تصویب اعتبارنامه‌اش بررسی و مساله را به نمایندگان مجلس واگذار کرد. اما فقهای شورای نگهبان زیر بار این مساله نرفتند و جنتی اعلام کرد: “تاریخ هم نشان نمی‌دهد که در مجلس اعتبارنامه‌ای ر ا به جز یک مورد رد کرده باشند و به شهادت تاریخ، این جای معامله و بده و بستان است.”
بسیاری از نمایندگان از جمله علی مطهری از وزیر کشور خواستند تا اعتبارنامه خالقی را به مجلس بفرستد تا آنان تصمیم گیرند، اما اعتبارنامه‌ای از سوی وزیر کشور روانه‌ی مجلس نشد. وزیر کشور در این باره پس از انتخابات ریاست جمهوری در گفت و گویی گفت: “اعتبار نامه ایشان صادر شد و ما پیگیری های لازم را داشتیم و رییس مجلس نیز این موضوع را تایید کرد اما شورای نگهبان اعتبارنامه را تایید نکرد.”
در حال حاضر  سپنتا نیک نام وضعیتی شبیه مینو خالقی دارد. در حالیکه مردم به او رای داده‌اند و انتخابات توسط وزارت کشور و شورای نگهبان تایید شده است اما به دلیل نظر مخالف فقهای شورای نگهبان با حضور یک شهروند زرتشتی در شورای شهر که با رای مستقیم مردم انتخاب شده است، او امکان حضور در شورای شهر را از دست داده است.
علی لاریجانی و وزارت کشور قول پیگیری موضوع را داده‌ و تاکید کرده‌اند که دولت و مجلس از احقاق حق این نماینده زرتشتی مردم یزد کوتاه نخواهد آمد. وزارت کشور در انتخابات مجلس نتوانست بر حق مردم ایستادگی کند و قدرت شورای نگهبان و اختیارات فراقانونیش بیش تر از وزیر کشور و رای مردم بود. بعضا معتقد هستند که اگر آن بار وزیر کشور ایستادگی می‌کرد، دست شورای نگهبان برای بدعت های بعدی کوتاه بود.