Thursday, September 7, 2017

سازمان گزارشگران بدون مرز از ده‌ها مورد «تهدید و فشار» بر روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران خبر دادسازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه از ده‌ها مورد تهدید و فشار بر روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران و خانواده آنان از سوی نهادهای امنیتی و قوه قضائیه خبر داد.
این سازمان در گزارشی این اقدامات را تلاش برای مهار اطلاع‌رسانی مستقل خواند و محکوم کرد.
گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که بیش از ۵۰ روزنامه‌نگار ایرانی مقیم خارج از کشور به روشهای گوناگون تهدید شده و ۱۶ نفر از آن‌ها به مرگ تهدید شده‌اند.
براساس این گزارش،روزنامه‌نگاران بی‌بی سی فارسی،رادیو فردا، صدای امریکا، صدای آلمان دویچه وله، رادیو بین‌الملل فرانسه، شبکه‌های خصوصی از جمله من و تو و سایت‌های اطلاع رسانی مانند آمدنیوز تهدید شده‌اند.
نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی درسالهای گذشته بارها خانواده‌های روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور را احضار و تهدید کرده اند که درباره برخی از این تهدیدها گزارشهایی نیز منتشر شده است.
این نهادهای امنیتی از خانواده‌ها خواسته‌اند تا به این روزنامه نگاران اعلام کنند،از همکاری با رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور دست بکشند و به ایران بازگردند